FBK Harvard Partizánske

Extraliga je doma!

V sobotu 23.3.2019 sa prepisovala história florbalového FBK Harvard Partizánske. Po mužoch, ktorí pôsobili v najvyššej slovenskej súťaži v sezóne 2012/13 sa rovnaký úspech po prvýkrát podaril aj ženám Harvardu, ktoré tak od budúcej sezóny budú štartovať v ženskej extralige. Tento úspech je o to cennejší, že tento tím hral v podstate svoju prvú sezónu v seniorskej kategórií. V 1. lige žien dievčatá skončili na druhej priečke, keď nestačili len na skúsený B tím Nemšovej. O postup do najvyššej súťaže museli zabojovať v barážovej sérií proti poslednému tímu extraligovej tabuľky – FBC Mikuláš Prešov. Tá sa hrala na tri víťazné zápasy a už v prvých dvoch, na palubovke súpera dievčatá potvrdili, že to s útokom na extraligu myslia vážne. Z Prešova si doniesli dve výhry a tak neostávalo nič iné, ako na domácej palubovke potvrdiť postup treťou výhrou. S ničím iným sa ani nerátalo. V samotnom zápase si do športovej haly v Partizánskom našlo cestu 230 divákov, čo je rekordom tejto sezóny a na florbalových zápasoch celkovo výnimočné číslo. Dievčatá boli hnané dopredu aj početným fanklubom. Zápas zvládli na výbornú a po výhre 10:4 mohli začať oslavy postupu. My vám prinášame vyjadrenia trénerov a vybraných hráčok. Ako videli posledný zápas a ako boli spokojné s celou sezónou? Dočítate sa v nasledujúcich riadkoch.

Dušan Ďuríček (tréner Harvardu): „Ukončili sme skvelú sezónu tak ako sa patrí - víťazstvom. Chcem sa poďakovať našim mužom, ktorí urobili výbornú atmosféru a fanúšikom, že prišli v takom počte. Možno aj preto bol zápas z našej strany zbytočne nervózny. Dievčatá sa chceli ukázať pred výborným publikom v čo najlepšom svetle, čo im ale zároveň zväzovalo ruky. Mám pocit, že dievčatá táto baráž viac stmelila a ja sa teším na ďalšiu spoluprácu. Reálne si myslím, že toto družstvo má na to, aby sa dostalo v extralige do play-off. Budeme na tom pracovať aby sa nám to podarilo Teraz si budeme užívať pár dní slávy a potom tvrdo pracovať, aby sme uspeli aj v mládežníckych kategóriách na Majstrovstvách SR“

Petra Hačková (brankárka Harvardu): „Pred posledným zápasom bol cieľ jasný. Chceli sme vyhrať a ukončiť veľmi dobre rozohranú sériu. Od začiatku zápasu sme mali hru pod kontrolou. Svoju úlohu určite zohrala aj nervozita, ktorá však v priebehu prvej tretiny opadla hlavne vďaka divákom, ktorí nás hnali dopredu. Zápas preto hodnotím veľmi pozitívne.
Čo sa týka sezóny, tak som určite nečakala takýto priebeh. Už v prvých zápasoch sme všetkým ukázali, že nie sme len do počtu. Až na pár stretnutí sme podľa mňa odohrali kvalitné zápasy. Samozrejme, z postupu medzi najlepšie tímy na Slovensku mám radosť a som rada, že si znova po roku zahrám extraligu.“

Patrícia Štefánková (hráčka Harvardu): „Podľa môjho názoru, rozhodujúci zápas, ktorý sme odohrali v sobotu na domácej palubovke mal jednoznačný priebeh. Bolo len otázkou času, kedy strelíme prvý gól a rozbehneme gólostroj. Na výsledku mali veľký podiel naši fanúšikovia, ktorí nás celý zápas hnali vpred. Sezóna sa vydarila na výbornú a postup do extraligy to iba potvrdil.“

Alexandra Geschwandtnerová (kapitánka a hráčka Harvardu): „Sobotný zápas bol najdôležitejší v našej sezóne. Vstúpili sme do zápasu s tým, že nič okrem výhry neberieme. Prešovčanky sme počas zápasu nepustili do vedenia a nám sa hralo v domácom prostredí dobre. Dopredu nás okrem trénerov hnalo skvelé publikum, ktoré nás povzbudzovalo počas celého zápasu.
Sezónu by som zhodnotila až nad moje očakávania. Nebola som domácou hráčkou a do Partizánskeho som prišla až po piatom zápase. Nemyslela som si, že družstvo, ktoré hrá po 4 rokoch ligu a s tak mladými hráčkami, bude hrať nakoniec baráž o postup do extraligy. Ale musím povedať, že zaslúžene. Dievčatá trénovali, chceli vyhrávať, snažili sa a bojovali. Nie každý zápas bol úplne ideálny, no práve z takých sa najlepšie učí a zbierajú skúsenosti.“

Michaela Balátová (hráčka Harvardu): „Sobotný zápas by som zhodnotila celkom pozitívne aj keď nám súper nič zadarmo nedaroval. V prvej tretine bol zápas vyrovnaný a na dievčatách z Prešova bola vidno snaha o otočenie série v ich prospech. V druhej tretine sme gólovo lepším tímom boli my, a tak sme sa ujali dosť vysokého vedenia. Vtedy sme už vedeli, že tento zápas si ujsť nenecháme a nakoniec sme sa tešili z výhry aj v treťom, poslednom zápase.
Do Partizánskeho som prišla spolu s ďalšími tromi dievčatami z Topoľčian už do zabehnutého tímu a kolektívu. Mali sme veľké obavy či nás domáce hračky príjmu medzi seba a či medzi ne zapadneme. Hneď po prvom tréningu sme zistili, že všetky dievčatá sú veľmi milé, priateľské a veľmi dobre si rozumieme.
Nemysleli sme si, že s tak mladým tímom, ktorý je v lige nováčik sa dostaneme do baráže o postup do ZEX. Bolo to aj vďaka nášmu trénerovi, ktorý to s nami nemal vždy ľahké, no nikdy to nevzdal, za čo mu patrí veľká vďaka. Všetky sme poctivo trénovali, počúvali jeho taktiky a nakoniec to vyšlo. Vyhrali sme baráž a nevieme sa dočkať, kedy okúsime prvé extraligové zápasy.“

Tamara Dobošová (hráčka Harvardu): „Túto sezónu hodnotím veľmi pozitívne. Od začiatku sme sa snažili udržať na vrchu tabuľky a ani sme sa nenazdali a sme tam. Sme v extralige. Málokto by na začiatku sezóny povedal, že sa nám to podarí. No opak sa stal skutočnosťou a my všetci spoločne sme sa s plným odhodlaním a spoločným úsilím prebojovali do najvyššej slovenskej súťaže. Viaceré tímy v lige mali vysokú kvalitu a bolo ťažké v zápasoch proti nim naplno bodovať. Možno sme počas sezóny mali medzi sebou pár nezhôd, všetko sa vyriešilo a najdôležitejšie je, že sme sa v závere sezóny  zomkli a hrali sme jedna za druhú. Dosiahnutý výsledok je zásluhou každej jednej, ktorá bola či už na striedačke alebo na ihrisku.
Posledný zápas sa pre nás od začiatku vyvíjal  dobre. Hrali sme na lopte, nepustili sme súperky k strele, no taktiež sme nepremenili nejaké tie šance. Ja som v zápase nebola tak úplne vo svojej koži, no na druhej strane som rada, že sme ako tím predviedli veľmi dobrý výkon, hrali  kolektívne a so srdiečkom. Hlavné je, že sme sezónu zakončili víťazne k čomu nám pomohli aj skvelou atmosférou naši chalani.“

Alexandra Vaňová (hráčka Harvardu): „Do posledného zápasu sme všetky išli s tým, že iné ako výhru neberieme. Aj keď začiatok bol neistý a prvé góly padli až v polke prvej tretiny, našťastie boli do súperovej brány. :) Myslím, že tento moment nás nakopol ešte viac a celý zápas sme hrali so srdcom a stále viac sa blížili k nášmu cieľu. Aj keď sme tomu spočiatku neverili, predsa sme to dali. Je to úžasný pocit.
Čo sa týka sezóny, náš prvý rok v 1. ženskej lige bol ako rozprávka. Prišli sme ako úplne nový tím, nikto nepoznal našu taktiku a to sa nám podarilo využiť hlavne v prvom kole. Neskôr prišli aj ťažšie chvíľky, aj medzi nami babami, no nakoniec sme spojili všetky svoje sily a dokázali sme za jednu sezónu postúpiť do extraligy.
Ani vo sne by mi nenapadlo, že koniec sezóny odohrám v prvej formácií, čomu sa strašne teším. Máme v tíme veľa naozaj šikovných hráčok a aj s babami, ktoré k nám prišli neskôr sme si sadli veľmi dobre. Budúci rok nás čaká náročná sezóna, musíme na sebe stále pracovať a zlepšovať sa, aby sme dokázali, že v extralige mame svoje miesto.“

3. zápas baráže o extraligu, stav série 3:0
FBK HARVARD PARTIZÁNSKE – FBC MIKULÁŠ PREŠOV 10:4 (2:0,6:3,2:1)

Report:
V zápase išlo o veľa a začiatok bol z oboch strán opatrný. Pozornosť brankárky vyskúšala až v 4.minúte domáca Balátová. V 6. minúte tečovaná strela Vičanovej skončila na brvne. V 7. minúte prvá formácia domácich zatlačila súpera, gólové ovocie to ale neprinieslo. Skóre otvorila v 10. minúte z nariadeného trestného strieľania s prehľadom Dobošová. Hostky mohli vyrovnať počas presilovky pri vylúčení Dobišovej. Hneď z rozohrávky nastrelili brvno a potom domáce viackrát podržala Hačková. Druhý gól domácich pridala v 14. minúte Drábeková. Harvard mal navrch, ďalší gól už ale nepridal.

Na konci prvej tretiny bola vylúčená domáca Melušová, čo hosťujúce hráčky využili na zníženie v 22. minúte. O minútu na to gólom odpovedala domáca Štefánková po prihrávke Drábekovej. V 26. minúte si úlohy vymenili a domáce viedli 4:1. V 28. minúte domáce nedokázali dostať loptičku spred vlastnej brány a Majcherová znížila. Harvard potom prepol na vyššie obrátky, čoho výsledkom boli tri góly v sieti hostí. Postupne sa presadili Drábeková, Balátová a znovu Drábeková. V 35. minúte strelou po zemi pridala ďalší gól Vaňová. Hostky sa mohli vrátiť do zápasu počas vylúčenia Guštárovej, gólom sa to podarilo zo skrumáže Sedlákovej.

V úvode poslednej časti hry tečovala strelu Dobošovej Birová a navýšila skóre domácich. Hra sa potom ustálila a väčší vzruch nepriniesla. V 49. minúte bola opäť vylúčená Guštarová, domáce tentokrát ubránili. Zápas sa viac menej dohrával. Domáce vedenie navýšila v 53. minúte Štefánková, keď dobrú prácu odviedla Klapková. Na opačnej strane sa pekným zákrokom predviedla Plevková, ktorá nastúpila do zápasu v 46. minúte. Výhodu presilovky dostali potom aj domáce, no skóre sa už veľmi navýšiť nesnažili. Naopak, po chybe dovolili hosťujúcim hráčkam znížiť, úspešná bola Sokolová. Ďalšie zníženie skvelým obranným zákrokom nepripustila Dobošová. Za skandovaného potlesku v posledných minútach si domáce vychutnali víťazstvo a postup do extraligy.

Góly Harvard: 10. Dobošová (t.s.), 14. Drábeková (Vaňová), 23. Štefánková (Drábeková), 26. Drábeková (Štefánková), 30. Drábeková (Štefánková), 31. Balátová (Dobošová), 32. Drábeková, 35. Vaňová (Drábeková), 42. Birová (Dobošová), 53. Štefánková,

Góly Prešov: 22. Semančíková (Zajacová), 28. Majcherová, 37. Sedláková, 58. Sokolová (Majcherová),

Presilovky 0:2, Oslabenia 0:0, Rozhodovali Kolesárová a P.Ďurík, 230 divákov

FBK HARVARD: Hačková (od 46. Plevková), -  Kližanová, Dobišová, Čangelová, Kuklová, Drábeková, Dobošová, Stern, Vaňová, Klapková, Guštarová, Birová, Štefánková, Balátová, Vičanová, Geschwandtnerová, Melušová, tréner: D.Ďuríček

Vydal: FBK Harvard, 26. 03. 2019