Historická premiéra: Naše hráčky majú za sebou prvú účasť v slovenskej reprezentácii

Slovenská florbalová reprezentácia žien absolvovala pred blížiacimi sa majstrovstvami sveta poslednú hernú previerku. Slovenský tím tvorilo aj početné zastúpenie členov z FBK Harvard Partizánske.

Pôvodne si mala slovenská reprezentácia na medzinárodnom turnaji 6 Nations Floorball Challenge v Trenčíne zmerať sily s piatimi európskymi celkami – Poľskom, Nemeckom, Lotyšskom, Dánskom a Nórskom. Kvôli pandemickej situácii však oba severské štáty a aj Lotyšky na Slovensko nepricestovali. Herná previerka slovenských florbalistiek sa tak zúžila na tri medzinárodné zápasové konfrontácie.

Partizánčania na postoch asistentov trénera

Na poste asistentov hlavného trénera Michala Jedličku sa premiérovo predstavili Dušan Ďuríček so Štefanom Rajčanom a po prvý raz najcennejší dres slovenskej reprezentácie žien obliekli Lenka Červená z Veľkých Bielic a Partizánčanky Nikol Drábeková s Tamarou Dobošovou. Tá predtým štartovala s národným tímom junioriek na majstrovstvách sveta. A reprezentačnú pozvánku opäť dostala aj Topoľčianka Linda Detková, ktorá pred začiatkom súťažnej sezóny prišla do Harvardu z českého extraligového tímu Bulldogs Brno.

V pätnásťročnej histórii fungovania FBK Harvard Partizánske je to po prvý raz, čo mal tento klub zastúpenie v slovenskej reprezentácii žien. „Je to pre nás veľká pocta a zároveň odmena za našu doterajšiu prácu. Prvý deň bol pre nás trochu zvláštny, lebo polovicu reprezentantiek, hlavne starších, sme osobne nepoznali. Dievčatá však boli super a deň čo deň sme sa cítili v tomto kolektíve lepšie. Na vlastnej koži sme zažili celý proces od prípravy, od tréningu cez video rozbor až po samotný zápas. Boli sme stále v blízkom kontakte s celým družstvom. Kolega Rajčan pracoval na tréningoch s brankárkami. Ja som plnil úlohu konzultanta a oporou pre dievčatá, ktoré boli na zraze najmladšie, keďže prešli práve mojimi rukami v reprezentačnom výbere žiačok. Bola to pre nás veľká škola a sme vďačný Slovenskému zväzu florbalu i trénerovi Jedličkovi za túto šancu.“ pochvaľoval si Dušan Ďuríček.

Premiéra ako hrom

Slovenské reprezentantky na úvod hernej previerky zdolali Nemky jednoznačne 9:0 po tretinách 2:0, 5:0 a 2:0. Následne vyhrali 8:6 (4:2, 0:2, 4:2) nad Poľkami, ktorým v poslednom vystúpení podľahli 2:7 po tretinách 2:3, 0:0 a 0:4. Do streleckej listiny sa zapísali aj florbalistky FBK Harvard. Vo víťaznom stretnutí s Poľskom v 43. minúte Tamara Dobošová vrátila Slovensku vedenie, keď upravovala na 5:4 a pri prehre s poľskou orlicou v 17. minúte znižovala na 2:3.

Premiéru ako hrom zažila v reprezentácii žien ešte len pätnásťročná Lenka Červená. Tréner Jedlička jej dal veľkú dôveru zaradením do prvej formácie po boku slovenských elitných hráčok ako Denisa Ferenčíková, Katarína Klapitová, Alžbeta Ďuríková či Laura Chúpeková. „Úprimne, pozvánka ma veľmi milo prekvapila, keďže súčasťou štvordňového zrazu bol aj medzinárodný turnaj a s ním spojená moja premiéra v ženskom reprezentačnom drese. O to viac som sa nominácii potešila. Reprezentovať Slovensko v akejkoľvek kategórii a na akomkoľvek podujatí je pre mňa obrovská pocta a veľmi si vážim, že som dostala príležitosť zahrať si v najcennejšom drese.“ vyznala sa talentovaná reprezentantka Lenka Červená, ktorá trénerovi Michalovi Jedličkovi oplatila dôveru. V premiérovom stretnutí proti Nemecku zaznamenala dve asistencie pri góloch Denisy Ferenčíkovej, ktorá v 4. minúte vsietila úvodný gól a v 30. minúte upravovala na 3:0.

A vo víťaznom dueli s Poľskom si Lenka Červená otvorila v reprezentačnom tíme žien gólový účet. V 10. minúte vyrovnávala na 1:1 a v 12. minúte poslala Slovenky do vedenia 3:2. A v 15. minúte asistovala Michaele Krajčovej pri góle na 4:2. „Pred pár mesiacmi som si ani len nepomyslela, že raz budem hrať v prvej formácii s dievčatami, ktoré som s údivom sledovala v televízii počas majstrovstiev sveta vo florbale. Hralo sa mi s nimi veľmi dobre, snažili sa mi vytvárať strelecké príležitosti, z ktorých nakoniec vzišli aj moje góly. Vnímam ich však ako zásluhu celej päťky. Spoluhráčky mi pomáhali aj mimo ihriska, boli naozaj ochotné a milé, za čo im aj touto cestou ďakujem.“  nešetrila chválou na skúsenejšie reprezentantky Lenka Červená.

Svetový šampionát je otvorený

Príprava slovenskej florbalovej reprezentácie žien sa chýli k vrcholu, ktorým bude štart na majstrovstvách sveta vo Švédsku. Uskutočnia sa od 27. novembra do 11. decembra v Uppsale. Budú aj s účasťou trénerov a hráčok FBK Harvard Partizánske? „Počas zrazu bolo vidieť, že zafungovala chémia a celý kolektív sme si naozaj sadli… A na konci reprezentačnej akcie sme s kolegom Rajčanom dostali ponuku ísť s družstvom na majstrovstvá sveta do Švédska. Takáto ponuka sa jednoducho neodmieta, pre nás oboch to bude ďalšia obrovská skúsenosť. Do 25. novembra, kedy odlietame, musíme stihnúť ešte dva reprezentačné zrazy.“  prezradil čerstvý asistent trénera pri slovenskej florbalovej reprezentácii žien Dušan Ďuríček.

Vyjadril sa aj k prípadnej účasti harvarďáčok na svetovom šampionáte: „Všetko je naďalej otvorené. Súčasná covidová doba je nevyspytateľná. Navyše, dievčatá sa v prípravných zápasoch ukázali naozaj v dobrom svetle. Takže, stať sa môže všetko.“

Slovenské florbalové reprezentantky odštartujú majstrovstvá sveta 2021 vo švédskej Uppsale proti domácemu národnému tím. Následne sa stretnú s Fínskom a účinkovanie v B-skupine uzavrú meraním síl s Nemeckom.

Autor: Marián Petrík | NOVINY Tempo