Útočníčka FBK Harvard Partizánske mala pri svojom premiérovom štarte na majstrovstvách sveta v slovenskom drese proti Švédsku presne 15 rokov, 3 mesiace a 24 dní. No na ihrisku patrila k najnebezpečnejším hráčkam Slovenska a pritom v extralige žien neodohrala doteraz ani jeden zápas. Mnohí odborníci ju označili za pozoruhodný zjav majstrovstiev sveta v Uppsale. S piatimi gólmi bola treťou najlepšou strelkyňou slovenskej reprezentácie a s deviatimi bodmi aj treťou najproduktívnejšou slovenskou florbalistkou. Gólový účet v reprezentácii si otvorila v stretnutí s Fínskom, proti USA zaznamenala svoj prvý reprezentačný hetrik a po štvrťfinálovom stretnutí so Švajčiarskom bola vyhlásená za najlepšiu hráčku Slovenska.
Pri slovenskej reprezentácii sa po prvý raz objavil v roku 2017 ako jeden z trojice trénerov národného družstva žiačok do 15 rokov. Vrchol svojej doterajšej trénerskej kariéry však zaznamenal na prelome novembra a decembra tohto roku v role asistenta trénera reprezentačného družstva žien na florbalových majstrovstvách sveta žien vo Švédsku, kde bol pravou rukou českého trénera v slovenských službách Michala Jedličku.
Pri slovenskej reprezentácii sa po prvý raz objavil v roku 2017 ako jeden z trojice trénerov národného družstva žiačok do 15 rokov. Vrchol svojej doterajšej trénerskej kariéry však zaznamenal na prelome novembra a decembra tohto roku v role asistenta trénera reprezentačného družstva žien na florbalových majstrovstvách sveta vo Švédsku, kde mal pod drobnohľadom brankárky.
Šestnásťročná útočníčka Nikol Drábeková z Partizánskeho cestovala na florbalové majstrovstvá sveta žien z pozície piatej najproduktívnejšej hráčky extraligy žien.
Tamara Dobošová po troch mesiacoch na druhom svetovom šampionáte
V septembri uplynulého roka pri premiére na svetovom šampionáte vo florbale obsadila so slovenskou reprezentáciou junioriek siedme miesto vo švédskej Uppsale. Na rovnaké miesto sa Partizánčanka vrátila aj na prelome novembra a decembra, kedy Slovensko po prvý raz reprezentovala aj na majstrovstvách sveta žien vo florbale.
Aké myšlienky ti vírili v hlave pri tónoch slovenskej hymny pred vaším premiérovým vystúpením na florbalových majstrovstvách sveta žien?
„Ten pocit, keď všetky hráčky spievame slovenskú hymnu, je priam neskutočný a takmer vždy mi vyvoláva zimomriavky na tele. Priznám sa, že som cítila aj väčší stres, keďže hneď v úvodnom zápase na mojich prvých ženských majstrovstvách sveta vo florbale sme mali za súperky úradujúce majsterky sveta.“
V septembri si v Uppsale reprezentovala Slovensko na florbalových majstrovstvá sveta junioriek. O tri mesiace neskôr si v rovnakom švédskom meste obliekla slovenský dres na majstrovstvách sveta vo florbale žien. Bola si jednou z mála Sloveniek, ktorým sa to podarilo. Ako si to vnímala?
„Pre mňa je to niečo výnimočné! Bola som opäť veľmi rada, že sa mi podarilo vybojovať si nomináciu aj na majstrovstvá sveta žien. Je to ďalší veľký krok v mojej športovej kariére, navyše, nazbierala som znovu množstvo nových skúseností.“
Patrila si medzi najväčšie bojovníčky v slovenskom drese. Mala si výborný ťah na bránku, vytvorila si si aj sľubné šance, no gól sa ti nepodarilo vsietiť. Štatistiku vo florbalovej reprezentácii žien na vrcholnom podujatí si si otvorila tromi asistenciami. Sklamaná?
„(povzdych) Šancí som mala naozaj veľa, škoda, že som aspoň pár z nich nepremenila. Bolo mi ľúto, že ani raz mi loptička nepadla do bránky. Nebudem však preto vešať hlavu, skôr som veľmi rada, že sa darilo našej Lenke.“
Tvoju hernú aktivitu v skupinovom stretnutí proti florbalovému gigantovi Fínsku ocenili organizátori šampionátu honorom najlepšia hráčka slovenského tímu. Aké si mala pocity, keď si v rukách držala ocenenie hráčka zápasu?
„Vôbec som to ocenenie nečakala a o to viac som bola príjemne prekvapená.“
Na šampionáte si mala možnosť zmerať si sily so Švédskom, Fínskom a Švajčiarskom, ktoré patria medzi svetovú špičkou v ženskom florbale. Ako sa ti hralo proti florbalovým gigantom a čo ti ukázali tieto zápasy?
„Zápasy proti týmto súperom boli veľmi ťažké a najmä sa hral rýchly florbal. Bol to úplne iný herný level, na aký som zvyknutá. Vďaka týmto zápasom ale vieme, na čom musíme ešte popracovať.“
Aký najsilnejší zážitok si si odniesla z majstrovstiev sveta?
„Asi najväčším zážitkom pre mňa bolo na vlastné oči sledovať finále majstrovstiev sveta medzi domácimi Švédkami a Fínkami. Mali sme možnosť vidieť florbal najvyššej úrovne, navyše v hale bola neskutočná atmosféra.“
Autor: Marián Petrík | NOVINY Tempo Foto: Per Wiklund | IFF