Útočníčka FBK Harvard Partizánske mala pri svojom premiérovom štarte na majstrovstvách sveta v slovenskom drese proti Švédsku presne 15 rokov, 3 mesiace a 24 dní. No na ihrisku patrila k najnebezpečnejším hráčkam Slovenska a pritom v extralige žien neodohrala doteraz ani jeden zápas. Mnohí odborníci ju označili za pozoruhodný zjav majstrovstiev sveta v Uppsale. S piatimi gólmi bola treťou najlepšou strelkyňou slovenskej reprezentácie a s deviatimi bodmi aj treťou najproduktívnejšou slovenskou florbalistkou. Gólový účet v reprezentácii si otvorila v stretnutí s Fínskom, proti USA zaznamenala svoj prvý reprezentačný hetrik a po štvrťfinálovom stretnutí so Švajčiarskom bola vyhlásená za najlepšiu hráčku Slovenska.
Pri slovenskej reprezentácii sa po prvý raz objavil v roku 2017 ako jeden z trojice trénerov národného družstva žiačok do 15 rokov. Vrchol svojej doterajšej trénerskej kariéry však zaznamenal na prelome novembra a decembra tohto roku v role asistenta trénera reprezentačného družstva žien na florbalových majstrovstvách sveta žien vo Švédsku, kde bol pravou rukou českého trénera v slovenských službách Michala Jedličku.
V septembri uplynulého roka pri premiére na svetovom šampionáte vo florbale obsadila so slovenskou reprezentáciou junioriek siedme miesto vo švédskej Uppsale. Na rovnaké miesto sa Partizánčanka vrátila aj na prelome novembra a decembra, kedy Slovensko po prvý raz reprezentovala aj na majstrovstvách sveta žien vo florbale.
Pri slovenskej reprezentácii sa po prvý raz objavil v roku 2017 ako jeden z trojice trénerov národného družstva žiačok do 15 rokov. Vrchol svojej doterajšej trénerskej kariéry však zaznamenal na prelome novembra a decembra tohto roku v role asistenta trénera reprezentačného družstva žien na florbalových majstrovstvách sveta vo Švédsku, kde mal pod drobnohľadom brankárky.
Nikol Drábekovú po dobrom úvode pribrzdilo zranenie
Šestnásťročná útočníčka Nikol Drábeková z Partizánskeho cestovala na florbalové majstrovstvá sveta žien z pozície piatej najproduktívnejšej hráčky extraligy žien.
V najvyššej slovenskej súťaži hrá v rámci striedavého štartu za druhý celok súťaže ŠK 98 Pruské. V siedmich stretnutiach zaznamenala 11 gólov a 10 asistencií. Navyše, s 19 gólmi je najlepšou kanonierkou I. florbalovej ligy žien, ktorými pomohla materskému klubu FBK Harvard Partizánske k priebežnej prvej priečke. Prvú príležitosť na šampionáte dostala v poslednej tretine úvodného zápasu proti Švédkam, kedy alternovala v obrane. V druhom stretnutí proti Fínsku dostala príležitosť v útoku a hneď od úvodnej minúty. Fínsku obranu zamestnávala nebezpečnými ťahmi na bránku, no nešťastné zranenie v poslednej tretine ju pribrzdilo v rozlete. Do štatistík si pripísala premiérový bod za asistenciu z osemfinálového zápasu s USA.
Aké myšlienky ti vírili v hlave pri tónoch slovenskej hymny pred vaším premiérovým vystúpením na florbalových majstrovstvách sveta žien?
„Myšlienky som mala veľmi zmiešané. Na jednej strane som sa veľmi tešila na môj vôbec prvý zápas na majstrovstvách sveta, ale zároveň som mala veľký rešpekt hrať hneď na úvod proti deväťnásobným majsterkám sveta.“
Najväčšiu porciu minút si odohrala v druhom stretnutí proti Fínkam. V útoku si predviedla sympatický výkon a viac razy si nebezpečne ohrozila bránku severaniek. No po jednom zo súbojov si však odkrivkala na lavičku. Môžeš opísať, čo presne sa v inkriminovanom momente stalo a ako veľmi to ovplyvnilo tvoje ďalšie účinkovanie na šampionáte?
„Pri šprinte som sa snažila natlačiť sa na súperku a vystreliť bekhendom, no ako som dopadala na ľavú nohu, nešťastne sa mi podvrtol členok. Na druhý deň som absolvovala röntgen, ktorý našťastie nepreukázal žiadnu zlomeninu. Zranenie ma však limitovalo a s relatívne slabšími súpermi som nemohla hrať. Teší ma však, že som si stihla zahrať aspoň s top tímami, ako sú Švédky, Fínky či Švajčiarky.“
Zmerať si sily so Švédskom, Fínskom a Švajčiarskom, ktoré patria medzi svetovú špičkou v ženskom florbale, sa nepritrafí každý deň. Ako sa vám hralo proti florbalovým gigantom a čo vám ukázali tieto zápasy?
„Na prekvapenie sa mi proti nim hralo dobre a najmä v zápase s Fínskom som sa dokázala dostať aj do celkom dobrých streleckých príležitostí. Tieto stretnutia nám ukázali, ako sa hrá florbal na svetovej úrovni.“
V aktuálnom súťažnom ročníku si v rámci hosťovania v ŠK 98 Pruské odohrala sedem stretnutí v ženskej florbalovej extralige, kde ti s 21 bodmi piatou najproduktívnejšou hráčkou. Dá sa vôbec porovnať úroveň stretnutí najvyššej slovenskej súťaže žien so zápasmi svetového šampionátu najmä proti top favoritom? V čom si cítila najväčšie rozdiely?
„Úroveň stretnutí najvyššej slovenskej súťaže a zápasy svetového šampionátu sa podľa mňa ani nedajú porovnávať. Medzi oboma je extrémny rozdiel, či už v rýchlosti hry, no najmä v kvalite hráčok a taktiež v príprave na samotné stretnutia šampionátu.“
Aký najsilnejší zážitok si si odniesla z majstrovstiev sveta?
„Najsilnejší zážitok pre mňa bol, keď sa mi podarilo vybojovať presilovku v stretnutí proti Švédkam. Je to preto, že v tomto severskom tíme mám veľa hráčok, ktoré sú pre mňa vzormi a inšpirujú ma, ako napríklad Maja Viström.“
Autor: Marián Petrík | NOVINY Tempo Foto1: Per Wiklund| IFF Foto2: Peter Bohlin | IFF